Равносметка на сезона на Григор Димитров

4 Ное., 2024
31 преглеждания

 

Равносметка на сезона на Григор Димитров

Равносметка на сезона на Григор Димитров

Равносметка на сезона на Григор Димитров

Гейм, сет, мач и трофей за Григор Димитров. Така започна 2024 година. С което се прекъсна продължилата прекалено дълго суша без титла за най-добрия ни тенисист. За последно първата ни ракета беше спечелил финалния Мастърс в Лондон в края на 2017, но на другия край на света – в Бризбън – Димитров надделя над Руне в началото на сезона, за да се отърве от това тегнещо бреме.

В първите месеци на годината Димитров продължаваше да се справя чудесно с предизвикателствата и нерядко да твори на корта, с което да радва многобройните си привържениците. Изящните удари от бекхенд с една ръка, разнообразният сервис и намаленият брой непредизвикани грешки от основната линия компенсираха здравословните проблеми, които все по-често се появяваха. На любимия си турнир от Шлема – Откритото първенство на Австралия – Григор отпадна неочаквано в третия кръг. После игра финал в Марсилия, стигна и до финал в Маями – турнирът, който спокойно може да бъде определен като най-силния му за 2024.

Там отстрани по пътя си Хуберт Хуркач, Карлос Алкарас и Александър Зверев, преди да отстъпи на новата голяма звезда в тениса и лидер в световната ранглиста – Яник Синер.Една чаша „младост“, за която щеше да става дума все по-често. Отново Синер спря Григор на ¼-финалите на Ролан Гарос. В третия турнир от Големия шлем за годината българинът отпадна на 1/8-финал.

За края на авантюрата с Шлема, хасковлията стигна до още един ¼-финал – този път на Флашин Медоус, където обаче поредна травма го отказа в средата на четвъртия сет срещу укриления Франсис Тиафо. Съвсем скоро след това дойде пословичният двубой срещу Новак Джокович в София, който се прочу с музикални предпочитания, забава и поредната склонност на обществото ни да се разделя по всевъзможни теми, най-често – незначителни.Към края на годината дойде и финалът в Стокхолм, загубен от Томи Пол. След първата загуба в кариерата си от Карен Хачанов на ¼-финалите в Париж преди 2 дни, Димитров има статистика, с каквото не можеше да се похвали през последните години.

Включително 4 финала и 1 трофей в турнирите на АТП. Изненадаващо или не – любимият му Australian Open беше най-слабият за него като резултат от четирите турнири в Шлема. За Григор остава още една надпревара – тази в Метц от веригата 250, която обаче няма как да му помогне да стигне до финалния Мастърс в Торино. Българинът е десети и не може да догони по точки Алекс де Минор и Андрей Рубльов и ще се надява поне двама тенисисти да се откажат, ако иска да играе в Италия.

Това не е напълно невъзможно, имайки предвид че участието на Новак Джокович никак не е гарантирано.Григор завършва в топ 10 годината, както го направи през най-силната си 2017. За дълголетието му говори и фактът, че и тогава, сега, само още петима играчи са били в първите 50 на световната ранглиста. Споменавайки дълголети, догодина Димитров ще навърши 34.

И темите за формата, контузиите и въпросното дълголетие ще стават все по-актуални.Григор Димитров през 202446 победи18 загуби1 трофей4 финалаГригор в турнирите от Шлема през 2024Australian Open – 3 кръгRoland Garros – ¼-финалWimbledon – 1/8-финалUS Open – ¼-финалДимитров по пътя към Торино6. Новак Джокович 3910т.7.

Каспер Рууд 3855т.8. Алекс де Минор 3745т.9.

Андрей Рубльов 3720т.10. Григор Димитров 3340т.Автор: Стефан Георгиев, БНТ

Menu Title