Дани Валверду: Григор ме изненада

9 Февр., 2017
376 преглеждания

 

Дани Валверду: Григор ме изненада

Дани Валверду: Григор ме изненада

Дани Валверду: Григор ме изненада

Дани Валверду: Григор ме изненада Свързани играчи
Григор ДимитровТагове
Григор Димитров Даниел Валверду 09-02-2017 14:17 | Tennis24.bg Григор Димитров е голямото име и във фокуса на всичко в България в последните дни, да не кажем седмици. Обратният възход на хасковлията към върха се дължи до голяма степен на един скромен, кротко изглеждащ южно американец – Даниел Валверду. Венецуелският треньор на първата българска ракета вече е в България за участието на Григор Garanti Koza Sofia Open.

Той се срещна с български треньори часове преди първия мач на Димитров в София – срещу Йежи Янович. Ето какво каза Валверду: Кои са основните оръжия на Григор Димитров на корта? Григор Димитров винаги е имал своите оръжия. Но всеки тенисист трябва да ги изчисти заедно с екипа си.

Да обособи плана си според тях. За мен всичко при Григор беше ясно – сервисът му, движението му. Когато е във форма, те са сред най-добрите в света. Затова се фокусирахме върху тези неща още в началото на работните си взаимоотношения.

След това, когато му се изясни всичко това, започнахме да надграждаме около силните му страни – сервисът му, форхендът му и движението му. Какво направите, за да подобрите ретура му? Ретурът му е добър, защото той е много бърз играч. В началото не разбирах защо не е толкова добър, колкото трябваше да бъде, защото той има бърза реакция и движение.

Това е основното за ретура – играчът да може да се движи бързо към топката. Просто се фокусирахме върху това и работихме много. За него беше трудно, защото трябваше много да се труди. Винаги като се фокусираш и работиш дълго време върху един елемент от играта, резултатите се виждат.

В последните пет месеца той беше концентриран върху това и започна да си личи. Това е нещо много важно за играта му. С добрия му сервис, беше важно да подобри и ретура. Как станахте тенис треньор?

Никога не съм очаквал, че ще стана треньор по тенис. Но бях играл през целия си живот и когато спрях, получих оферта да започна да работя с Анди Мъри. Но по-скоро като приятели, защото се познаваме то дълго време. Но така и не подозирах, че ще продължа по този път.

След известно време разбрах, че може би това е моето нещо. Може би имам бъдеще в това. Странно е как в живота се случва, за ден да промениш амбициите и визията си за света. Имах много добри отношения с Анди, казах си „Добър съм“, бях доволен, много си харесвам работата, което прави нещата по-лесно.

Какво е най-важното за един млад тенисист? Най-важното за един млад тенисист е да играе толкова, колкото иска да играе. Ако иска – по шест пъти в седмицата, ако иска – веднъж. Най-важното е да му харесва, да се забавлява, винаги, когато излиза на корта – да е щастлив.

Да не се чувства насилен да играе. Това е най-важното. Но с възрастта трябва да има изградена структура на подготовката с треньора. След 12-13-годишна възраст спортът започва да става много сериозен.

Но в началото е важно детето да реши, че иска да играе тенис. Друго важно нещо е да се занимава с други спортове. Препоръчвам футбол. Това помага за експлозивността, смяната на посоката, скоростта.

Важно е да си с много състезателен дух. Тенисът изисква това. Важно е да се започне да се състезаваш от малък. Това създава състезателен дух.

До колко важно е доверието между вас с Григор? Нямаше да мога да си върша работата, ако Григор не ми вярваше. Една от причините да поема този ангажимент беше, че още при първите ни разговори разбрахме, че сме на една и съща страница с него – за тениса му, за тренировките. Но също и това, че почувствах, че си вярваме от самото начало.

Вярвам обаче и че треньорът си печели доверието със силата на своите препоръки. Още в началото на взаимоотношенията си бяхме много внимателни колко информация получаваме и даваме. Трябваше да е истината. За мен в началото беше много важно да му дам тази информация, да му помогна да има увереността и самочувствието, за да бъде открит с мен.

Имаме страхотни отношения на и извън корта. Какъв ще е тенисът на бъдещето? Мисля, че тенисът ще продължи да се развива. През последните 20 години той мина премина етапи на много бърза игра, към силен сервис, после – играчи с добри волета.

Обикновено играта се адаптира към това, което се случва. В края на 90-те имаше играчи с мощен сервис, които излизаха на мрежата. После се появиха такива, които не можеха да го правят или пък имаха по-добър ретур. Тогава играта на първите не беше достатъчна.

После се появиха добрите играчи от основната линия, чиито сервис не беше толкова добър. Така в последните 10-15 години това се превърна в основен момент в играта. Виждате – номер 1 и 2 в света са страхотни играчи от основната линия. Мисля, че следващата стъпка е тенисът да е по-агресивен.

Защото тези, които не са толкова добри от дъното на корта ще трябва да разчитат на по-добри удари, уинъри. Това вече се вижда при играчите от по-младото поколение. Това е следващата стъпка – силни и стабилни, много уинъри от дъното на корта, по-често излизане на мрежата. Защото не можеш да победиш играчи като Мъри, Надал и Джокович от дъното.

Трябва да намериш решението на това. Затова си мисля, че повече тренировки на този тип игра ще са нужни – за да станат уинърите от дъното на корта по-сигурни. Как се подготвяте тактически? Гледам много мачове.

Твърде много. Основната ми цел като треньор е да шлифовам играта на Григор срещу основните му конкуренти. Гледам много мачове на Топ 10 и Топ15 играчи, за да видя как мога да изградя тактическо преимущество в играта на Григор, за да може той да победи тези момчета. Това е голяма част от моята работа.

Карам Григор да гледа много мачове, защото е много важно за един тенисист да гледа мачове. Това е друг съвет – много е важно да се гледа спорт. Не само тенис, но всякакви спортове. Защото е важно да се наблюдават топ-спортистите, как реагират, какво правят.

Тактическото мислене трябва да се развива от началото на кариерата, да се трупа спортно IQ. За мен това е голяма част от работата ми. Как публиката се отразява на мачовете на Григор и на играта му? Мисля, че най-добрият начин да спечелиш феновете е с показаното на корта.

Първото, което един фен иска да види е, че човекът, за когото е дал пари да гледа, дава 100% от себе си на корта. Важно е и поведението на играча. А също – и да ги забавляваш. Било то с тениса си, или с личността си.

Аз предпочитам да е с тениса. Да запазиш спокойствието си на корта, да не позволяваш на емоциите ти да те разсейват. Така че първо са усилията, след това – харизмата ти като личност. Как вие се почувствахте след полуфинала на Григор срещу Надал в Мелбърн?

Честно казано, не бих казал разочарован. Бях по-разстроен заради него. Не е лесно да загуби толкова голям мач. Бях много горд с него и от това как игра.

Мисля, че това беше най-добрият му мач, откакто работим заедно. Не само тактически, но и психически. Беше разочароващо, че загуби, заради всички усилия, които положи. Но това е пътят в една кариера.

Всички на върха са минавали през много такива мачове. Много е трудно е за един играч да загуби един такъв мач, защото според мен беше по-добрият на корта в този мач. По мое мнение Григор трябваше да спечели мача, защото беше по-добрият. Но в спорта не винаги по-добрият печели.

За мен беше много окуражаващо да видя този мач, но ми беше неприятно заради него. Беше хубаво да видя, че той е способен да го направи. Сега знам, той също знае. Вярва в това.

За мен това беше много задоволителен резултат. Доволен съм, но не напълно. Според мен никога не трябва да си доволен напълно, за да можеш да гледаш към следващата, по-висока цел. Но като цяло, за развитието му, това беше положителен резултат.

Как възпитавате дългосрочната мотивация? Това е най-предизвикателната част от работата ми. Това е спорт, който се играе цяла година. Няма почивни дни.

Всички трябва да играят на високо ниво и да са мотивирани през цялата година. Това е работата на целия екип. Винаги се опитвам да давам на Григор краткосрочни цели, което е много важно, за да не се загуби в големите цели. Ако се фокусираш върху цели като – искам да завърша годината като номер 1, или да спечеля Уимбълдън, може да се загубиш.

Затова са нужни цели седмица за седмица. Те те задържат на правилния път. Затова има цели за седмицата, такива за следващите 2-3 месеца и накрая – за годината. Поставянето на цели в живота, не само в тениса, е много важно.

Друг момент е никога да не си напълно доволен. Мога да бъда по-добър, да направя това или онова, да се развиваш всеки ден. Колко дългосрочни са твоите планове с Григор? Той ме изненада с умението си бързо да се адаптира и да постига цели.

От август насам той е постигнал всички цели, които съм поставил. Трябва да стана по-строг към него. Моите краткосрочни планове са за седмица две, после – за 3-4 месеца и накрая годишни. Искам да развие целия си потенциал.

Ние сме още в началото, засега целите са ни за период 7-8 месеца. Той работи отлично. И се справя с тези неща с добро настроение. Очаквам да ме изненада отново.

Работим много за психическата му нагласа. Когато е позитивно настроен, той е напълно различен играч. Той разбира защо трябва да е позитивен през цялото време. Това е уморително.

Не е лесно за него, но продължаваме да работим за това. Как лимитирате последствията от емоциите от личния му живот в професионалния? Това е нещо, което всички имаме. Спортистът е този, които взима решенията.

Той казва кои са приоритетите. Можеш да му даваш само най-добрите съвети за професионалния живот. От август той слуша много и съм доволен, защото е направил всичко, което съм го помолил. Всичко, което води до подобряване на тениса му.

Какво щяхте да правите, ако Григор се беше класирал за финала срещу Федерер? Бях притеснен как ще се чувства на другия ден след мача с Рафа. Но той беше свеж. Аз подготвям Григор да спечели турнир от Големия шлем, а не да играе полуфинал.

Бях притеснен дали ще е готов ако спечели в петък, да играе в неделя. И всички бяхме много щастливи, че той се чувстваше много добре. Мисля, че в неделя щеше да е още по-добре подготвен, мисля, че щеше да е по-силен от Роджър. Защото Роджър и Рафа започнаха мача много бавно.

Но си мисля, че беше по-свеж, може би яха да се появят нерви от участието в първи финал за Големия шлем. Но нямаше да променим кой знае какво в играта на Григор срещу Роджър. Той си играе собствената игра, което е хубаво и важно. Мисля, че началото щеше да е много важно, защото щеше да е по-добре подготвен от Роджър.

Мисля че можеше да победи Роджър. Но повтарям, целият турнир беше много положително изживяване за всички, не само за него, но и за целия екип. Тактически и физически той беше готов да играе финала, психически не е лесно да преодолееш нервите от участието на първи финал на голям турнир. Но той винаги ме изненадва.

_____Мобилната версия на Tennis24.bg (m.tennis24.bg) може да видите ТУК!

Коментари Блог От авторитеНазаем Новини Най-четениПоследни Турнир на седмицата Турнир: Sofia OpenКатегория: ДругМясто на провеждане: София, БългарияНастилка: ТвърдаНаграден фонд: €540,310Official Website | Livescore

Menu Title